Hotel dla owadów, co to jest? - weekendowa inspiracja #5

Dzisiejsza inspiracja jest trochę nietypowa, choć nadal pozostaniemy w zakresie "rękodzieła". Tym razem będzie to dzieło ogrodowe. Konkretnie - hotel dla owadów. Poniżej przedstawię Wam bardzo krótki "poradnik" na ten temat, wyjaśnię czym jest hotel dla owadów i dlaczego jest on tak ważny w ekosystemie. Przedstawię Wam kilka zdjęć naszego osobistego hotelu dla owadów, a jeżeli zechcecie zbudować swój, to inspiracji na konstrukcje domków szukajcie po prostu w internecie 😉

Co to jest hotel dla owadów?

Jest to po prostu niewielka sztuczna budowla, stworzona przez człowieka, przeznaczona do zamieszkiwania przez owady. Do jej budowy używa się naturalnych materiałów, a ich rodzaj, a także kształt i wielkość domków decydują o tym, jakie owady zechcą w nim zamieszkać. Dawniej owady zamieszkiwały w strzechach, między cegłami  i drewnianymi belkami. Obecnie, głównie w miastach, dominują powierzchnie betonowe, przez co wiele owadów ginie.
Z hoteli dla owadów korzystają głównie zapylacze i pogromcy szkodników, zatem owady pożyteczne. Niektóre hotele są przystosowane do zamieszkiwania przez motyle i biedronki.

Owady korzystają z hoteli na różne sposoby. Mogą w nich przesypiać zimę, mogą w nich pomieszkiwać latem (będą to głównie owady zapylające), mogą z nich korzystać, jak z miejsca do wylęgu (np. osy samotnice będą tu składać jaja), będą z nich korzystać także, aby się schronić przed deszczem, mrozem lub drapieżnikami. Funkcji takiego hotelu jest zatem wiele.
Nasz prywatny hotel dla owadów

 

Z czego zbudować hotel dla owadów?

Oczywiście, można po prostu iść do sklepu albo poszukać w internecie i kupić gotowy hotel 😉
Ale można się pokusić o samodzielne wykonanie takiej konstrukcji. Nasz hotel został zbudowany przez mojego męża. Było to dla niego doskonałe zajęcie odstresowujące i oczyszczające myśli, a przy okazji była to doskonała zabawa dla naszej córeczki, która dzielnie mu pomagała. Spędzili też razem sporo czasu, w dodatku na świeżym powietrzu, a ja miałam trochę "wolnego", więc wszyscy wnieśli z tego korzyść 😀

Materiały, z których można zbudować hotel dla owadów:
* doniczki wypełnione sianem, odwrócone dnem do góry - będą zamieszkiwane przez skorki, które zwabią do ogrodu biedronki, a te z kolei będą wyjadać mszyce,
* nawiercone gałęzie - będą zamieszkiwane np. prze osy i pszczoły samotnice, które są pożytecznymi zapylaczami,
* słoma i suche liście - będą zamieszkiwane np. przez złotooki (pogromców szkodników),
* trzcina i bambus - będą zamieszkiwane m. in. przez murarki i nożycówki, czyli owady zapylające,
* łodygi krzewów - będą schronieniem dla błonkoskrzydłych, które uważane są za owady o największym znaczeniu dla gospodarki człowieka - zapylają rośliny oraz są pasożytami owadów szkodliwych.
Deski do konstrukcji hotelu powinny być pozbawione żywicy i najlepiej, jeśli będą to deski z drzewa liściastego.

Na nasz domek składają się trzy części:
 Klocki drewniane z nawierconymi dziurkami


 Patyki oraz pędy bambusa

 Sianko umieszczone za deską (na tym zdjęciu jest odkryte do celów pokazowych)

Gdzie umieścić hotel dla owadów?

Przede wszystkim w miejscu ciepłym, lekko nasłonecznionym, osłoniętym od deszczu i wiatru. Powinien się znajdować dość blisko ziemi, a jeśli będziemy go wieszać, to nie wyżej, niż na 1,5 metra. Można go umieścić na ścianie domu lub budynku gospodarskiego, najlepiej o wystawie południowej lub południowo-wschodniej. Oczywiście można przygotować kilka hoteli i umieścić je w różnych miejscach ogrodu.
Prócz hoteli ważne są również poidełka dla owadów. Najprostszym rozwiązaniem jest nasypanie kamyków na talerz lub do miseczki i wlanie do nich wody. Ustawiamy w cieniu i regularnie sprawdzamy, szczególnie w czasie upałów.

 
 Pojemnik po serku, do którego włożyłam kamienie i nalałam wody.
Dzięki temu owady bez trudu mogą się napić i bezpiecznie wyjść, nie tonąc w wodzie.

 

Ogród przyjazny owadom

O pożyteczności zapylaczy i pogromców szkodników nie będę Was przekonywać, bo ich ważna rola jest chyba dla każdego z nas zrozumiała. Natomiast niewielu z nas na co dzień myśli o tych małych stworzonkach, które tak wiele dobrego dla nas robią. Hotel dla owadów to taki ukłon w ich stronę i próba odwdzięczenia się za ich nieustającą, cichą pracę.

Nasz hotel jest już zamieszkiwany. W pędach bambusa wyraźnie widać pozostałości po gniazdach owadów


Na ogród przyjazny owadom składa się wiele czynników i hotel dla owadów jest tylko jednym z nich. O pozostałych nie będę tutaj pisać, bo to temat na oddzielny artykuł. Zapewne taki wpis również pojawi się w przyszłości w ramach weekendowych inspiracji 😉 Uważam bowiem, że szerzenie świadomości w zakresie ekosystemu i funkcjonowania człowieka z przyrodą jest niezmiernie ważne. Wiele się mówi o edukowaniu dzieci i młodzieży, ale wydaje mi się, że dorosłym też czasem warto przypomnieć o tym, że nie jesteśmy na planecie sami.

"Upolowane" obiektywem motyle z naszego ogrodu


 -------------------------------------------------------- 
Ciekawa jestem, czy słyszeliście o hotelach dla owadów.
A może posiadacie takie w swoich ogrodach lub na działkach?
Pozdrawiam ciepło 😊






Komentarze

  1. Nigdy o tym nie słyszałam, ale pomysł super :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie wiele osób nie słyszało, a wydaje mi się, że to bardzo ważna inicjatywa.

      Usuń
  2. Przyznam, że hotelik wygląda bardzo ładnie i estetycznie. Nie spotkałam się dotąd z tego typu budowlą. Niech owady dobrze się u Was czują! Brawo Wy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo Ola i tata :D Owady chyba nie narzekają, dziękujemy ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś :)
Zostaw dla mnie komentarz - chętnie z Tobą podyskutuję.