środa, 6 września 2017

Co to jest scrapbooking? Poradnik dla początkujących. Definicje i podstawy, jak zacząć, co kupić.

Przed Tobą mój pierwszy z serii poradnik rękodzielnika.
W tej części znajdziesz informacje na temat tego, czym jest scrapbooking oraz jakie podstawowe narzędzia i materiały są potrzebne, aby zrobić swój pierwszy album.


Zacznijmy zatem na początku od wyjaśnienia, czym w ogóle jest scrapbooking.
Słowo scrapbooking pochodzi z języka angielskiego: scrap oznacza ścinek, skrawek, natomiast book to książka. Scrapbooking jest formą ręcznego tworzenia albumów, w których umieszczane są zdjęcia i różne pamiątki (np. bilety, ulotki, kartki z życzeniami itp.)
Album wykonany metodą scrapbookingu jest swoistym pamiętnikiem, kroniką. To nie jest tylko zbiór zdjęć. To także komentarz słowny, fragment listu, bilet wstępu, folder z recenzją spektaklu, czy choćby... rachunek za pyszne lody, które zjedliśmy podczas niedzielnego spaceru ;) W takim albumie miejsce znajdą również zasuszone kwiaty, trawki, liście, może się tak znaleźć pierwszy pukiel włosów naszego dziecka, szpitalna opaska z rączki naszego bobasa. Może tam wylądować kartka walentynkowa albo laurka. Taki album to skarbnica wspomnień, spostrzeżeń, wrażeń, doznań. Ale w takim albumie jest jeszcze jeden ważny aspekt - jego strona wizualna. Album wykonany metodą scrapbookingu jest ozdobny i dekoracyjny.
A co z innymi formami prac z papieru? No właśnie. W internecie utarło się szersze określenie scrapbookingu. Włączane są tu również ręcznie robione kartki (czyli cardmaking), oprawy zdjęć na dużych formatach (tzw. scrapy, layouty), notesy, scrapuszka, inne formy prac z papieru, np. tagi, zakładki, dekoracje przestrzenne... W zasadzie wszystko, co wykonywane jest z papieru, nazywane jest pracą scrapbookingową. Należy jednak pamiętać, że scrapbooking to przede wszystkim albumy.

Teraz już wiesz, czym jest scrapbooking. A od czego zacząć tworzenie albumu? Poniżej przybliżę Ci podstawowe narzędzia i materiały niezbędne do stworzenia pierwszego albumu. Takie niezbędne minimum. W kolejnym artykule przedstawię narzędzia i materiały bardziej zaawansowane. Nie są one niezbędne dla osoby początkujące, dlatego nie ma ich w tej części artykułu. Jednakże z racji tego, że są ułatwieniem dla osób, które dużo tworzą i pozwalają na urozmaicenie prac, to warto o nich wspomnieć. O tym wszystkim napiszę w kolejnej części o scrapbookingu.

1. Baza albumowa

W pierwszej chwili chciałam napisać, że wystarczy karton i bazę można zrobić samemu. Ale, po namyśle, stwierdziłam, że baza robiona samodzielnie jest jednak bardziej skomplikowana, niż gotowiec. Bo trzeba powycinać wszystkie bazy, zrobić okładki (ze sztywniejszego kartonu), a na koniec jeszcze wszystko spiąć w całość (czyli potrzebne są dodatkowe narzędzia i materiały). Na początku może być to trudne.
A zatem, całkowicie subiektywnie, uważam, że dla osoby początkującej najlepsza będzie gotowa baza albumowa. Dlaczego? Otóż dlatego, że można od razu przystąpić do przyjemniejszej części, czyli ozdabiani.
Bazy albumowe mogą być klejone, bindowane albo spięte kółkami metalowymi.
Poniżej przykładowe bazy, dostępne w sklepie Eco-Scrapbooking:


baza albumowa klejona
 baza albumowa bindowana

2. Papiery

Teoretycznie wystarczą kolorowe papiery kupione w sklepie papierniczym. Można tam znaleźć ciekawe wzory. Jednakże ja polecam papiery dedykowane do scrapbookingu. Po pierwsze dlatego, że będą one miały odpowiednią grubość, pozwalającą na bezproblemową pracę z nimi. Po drugie dlatego, że mają piękne wzory i kolory, których na próżno szukać wśród bloków z kolorowymi papierami dostępnymi w sklepie papierniczym. Po trzecie dlatego, że są wykonane specjalną techniką która sprawia, że nie tracą one kolorów pod wpływem działania czasu i światła.
Osobiście polecam kupienie jednego zestawu papierów. I tylko jednego, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze scrapbookingiem. Kupienie całego zestawu zagwarantuje Ci, że papiery będą do siebie pasować wzorami i kolorami, co pozwoli Ci uzyskać spójność tworzonej pracy. Poza tym takie zestawy często mają dodatkowy arkusz z elementami do wycinania (tzw. die cuts), paski z napisami albo po prostu jeden bonusowy wzór (zazwyczaj jest drukowany na wewnętrznej stronie przedniej okładki i jest niedostępny przy zakupie papierów na sztuki). A dlaczego tylko jeden zestaw? Z powodu oszczędności! Bo nie ma sensu kupować kilku, jeżeli jeszcze nie wiesz, czy taka forma prac ręcznych będzie dla Ciebie ciekawa 😊
Najczęściej dostępne są dwa rozmiary papierów do scrapbookingu: 15x15 cm oraz 30x30x cm. Wielkość musisz dobrać do wielkości kart w swoim albumie.

Poniżej przykładowe zestawy papierów marki Lemoncraft oraz Craft O'Clock:


3. Wycinanki tekturkowe

Ten punkt jest mocno subiektywy, bo ja po prostu jestem ogromną wielbicielką tego rodzaju ozdób 😊
Niektórzy nie używają ich wcale, inni (w tym ja) mają tekturki w niemal każdej swojej pracy. Lubię je za to, że nadają pracy nieco przestrzenności, a jednocześnie są na tyle "płaskie" i przylegające do kartki, że pozwalają na stworzenie albumu bardzo kompaktowego.
Ten rodzaj ozdób ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Możesz kupić kilka elementów, które będą pasowały tematycznie do Twojego albumu. Nie musisz kupować ogromnych zestawów jakichś ozdób, z których wykorzystasz kilka, a reszta będzie zalegała po kątach. Nie musisz inwestować w drogi i skomplikowany sprzęt. Po prostu wchodzisz na stronę sklepu i wybierasz z jego bogatej oferty. Ja bardzo lubię wzory z Wycinanki, Snip Art, Fabryki Weny.
4. Dziurkacze

Z podstawowych typów dostępne są dziurkacze wycinające konkretny kształt, dziurkacze brzegowe i dziurkacze narożnikowe. Kwestia, czy są one niezbędne, jest dyskusyjna. Zamieściłam je jednak w pierwszej części, bo wiele osób swoją przygodę ze scrapbookingiem zaczyna właśnie od dziurkaczy. Sama miałam ich na początku wiele. Z czasem jednak pozbyłam się większości i zostawiłam jedynie dziurkacz do zaokrąglania brzegów (ten jest, moim zdaniem, obowiązkowy dla każdej scrapującej osoby 😉), trzy dziurkacze narożnikowe i dwa dziurkacze brzegowe. W tym miejscu nie chcę Cię ani namawiać, ani zniechęcać. Ja nie jestem wielką fanką dziurkaczy, ale są osoby, które tworzą piękne prace przy wykorzystaniu dziurkaczy i mają ich bardzo, bardzo dużo. Z perspektywy czasu wydaje mi się jednak, że warto spróbować, jak się pracuje z tego typu narzędziami. Moja rada: jeśli chcesz zainwestować na początku w jakiś dziurkacz, to dobrym pomysłem będzie jeden do zaokrąglania narożników, jeden do ozdabiania narożników (lub jeden brzegowy) i jeden ze wzorem (najlepiej jakimś uniwersalnym np. gałązka, kwiatek, serduszko). Czyli na początek nie więcej niż trzy dziurkacze o różnym zastosowaniu.

5. Naklejki

Ten rodzaj dekoracji również, moim zdaniem, nie należy do tych niezbędnych, ale naklejki są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i jest duży ich wybór. Nie korzystam z nich zbyt często, ale niekiedy są naprawdę bardzo przydatne. Poza tym można trafić na fajne i ciekawe wzory :) Ale! Tutaj też pamiętaj o umiarze. Wystarczy jeden arkusz z kilkoma naklejkami. Nie ma sensu obklejać każdej kartki w całym albumie ;) Naklejki znajdziesz w sklepach papierniczych, marketach, ale także w specjalistycznych sklepach rękodzielniczych. W tych ostatnich wzory mogą być bardziej wyszukane niż te dostępne w sklepie papierniczym.

naklejki pasujące do albumu wakacyjnego (Przyda Się)

6. Elementy "recyklingowe"

Do ozdabiania albumów (i to nie tylko przez osoby początkujące) będą się nadawały różne "zdobyczne przydasie" 😉 Elementy wycięte z ładnych pocztówek, kartek, ulotek, guziki, sznureczki, kokardki, tasiemki itp. Ja w pracowni zawsze mam pudełeczko z takimi skarbami. Zatem rozejrzyj się po mieszkaniu! Na pewno znajdziesz coś ładnego, co będzie się doskonale nadawać do ozdobienia albumu 🙂


7. Narzędzia

Na końcu zestawienia umieściłam spis podstawowych narzędzi potrzebnych do scrapbookingu. Są to:
* linijka i ekierka,
* ołówek i gumka,
* klej (np. Magic),
* wąska taśma dwustronnie klejąca,
Tutaj słowo wyjaśnienia. Wiele osób zaczyna scrapować używając w pracach tylko kleju. Ja też tak zaczynałam. Ale pewnego dnia skusiłam się na taśmę dwustronnie klejącą. Użyłam jej do przyklejenia papieru do bazy albumowej. I to było odkrycie! Dlaczego? Przyklejanie papieru klejem często powoduje, że papier się zwija i faluje. Zwłaszcza, jeśli z powodu braku doświadczenia, nałożymy tego kleju zbyt wiele. Przyklejanie papieru na taśmę eliminuje ten mało estetyczny element pracy :) Zatem - taśma nie jest niezbędna, ale pozwala od samego początku wyrobić sobie estetykę pracy.
* nożyczki (w tym jedne duże i jedne do precyzyjnego wycinania),
* nożyk lub skalpel do papieru,
Znów słowo wyjaśnienia. To też nie jest element niezbędny. Ale wycinanie prostych linii, wzdłuż linijki, przy użyciu skalpela pełni taką samą rolę jak użycie taśmy - pozwala zachować estetykę. Poza tym tak jest szybciej i wygodniej ;) Ale ostateczną decyzję pozostawiam Tobie, bo nożyczki na dobry początek w zupełności wystarczą.
* mata do cięcia (potrzebna będzie tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na używanie nożyka) - na początek odpowiednia będzie tzw. mata samoregenerująca.

Do ozdabiania albumów można używać jeszcze bardzo wielu innych dekoracji, ale uważam, że te w powyższym zestawieniu wystarczą, aby zacząć. Inne narzędzia i materiały będą opisane w części drugiej.

Bardzo chętnie przeczytam Twoją opinię na temat scrapbookingu. Dopiero zaczynasz? Masz w związku z tym jakieś pytania? Śmiało, napisz je w komentarzu, z chęcią odpowiem (jeśli tylko będę znała odpowiedź). A może już scrapujesz od pewnego czasu? Zatem, w tej sytuacji, może podzielisz się swoimi spostrzeżeniami? Jakie są Twoje produkty niezbędne do scrapowania? Jakie były Twoje początki? Jakie narzędzia i materiały gościły wtedy na Twoim biurku/stoliku? A jak jest teraz, co się zmieniło?

-------------------------------------------------------- 
Zapraszam do dyskusji,
Pozdrawiam serdecznie 😊

23 komentarze:

 1. Scrapbooking to metoda,czy dziedzina? Wydaje mi się,że jednak dziedzina. Bo nikt nie wycina metodą wycinania przecież :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmmm, nie jestem pewna, czy scrapbooking można nazwać dziedziną? Może jednak bardziej pasujące będzie słowo "technika"? Wycinanie to też technika a nie dziedzina :)

   Usuń
  2. O,może prędzej technika! :)

   Usuń
  3. Zatem sprwa do przemyślenia i ewentualnej poprawki :) Dziękuję za merytoryczną uwagę ;)

   Usuń
 2. Poradnik fajny albo bardzo tendencyjny. Spodziewałam się raczej przeglądu sklepow aby osoby początkujace miały wybór a nie wskazanie jednych wcale nie najtańszych. Chyba ze to te sklepy sponsorują ale wtedy wypadało by zaznaczyć lokowanie produktów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale bardzo miało być. Autokorekta nieszczęsna

   Usuń
  2. Dziękuję za komentarz. Poradnik jest efektem mojej własnej "drogi" w rękodziele. Zawarłam tu informacje, których sama szukałam na początku. Lista sklepów jest bardzo fajna sprawą, ale (w moim odczuciu) nie jest priorytetem dla osób początkujących. Zapewne skończyłoby się to tylko ogromnymi zakupami przydasiów, które potem zalegałyby w szafkach. Sklepy, które się tutaj znalazły, są po prostu jednymi z moich ulubionych i często korzystam z ich oferty :)

   Usuń
 3. Moja kuzynka i ciocia w tym "siedzą". Piękne albumy robią, nawet co roku przekazują WOŚP na licytację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo dla cioci i kuzynki :) Takie albumy to naprawdę fajna sprawa i świetna pamiątka :)
   Super, że przy tym pomagają też innym.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Fajna sprawa na oryginalny prezent

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, taki album jest wspaniałą pamiątką i prezentem.

   Usuń
 5. Poradnik dla bardzo początkujących. Ja jestem na wyższym poziomie wtajemniczenia, ale kiedyś szukałam właśnie takich informacji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaję sobie sprawę, że osoby choć trochę zajmujące się scrapbookingiem nie znajdą tutaj nic nowego ;) Pisałam posta z myślą o osobach, które jeszcze nigdy nie scrapowały i zupełnie nie wiedzą, od czego zacząć :)
   Jak sama napisałaś, kiedyś szukałaś takich informacji, więc mam nadzieję rozwiać trochę wątpliwości osób początkujących :)

   Usuń
 6. gdybym po raz pierwszy zetknęła się z tym poradnikiem, od razu porzuciłabym pomysł scrapowania. Sama twierdzisz, że scrapbooking to coś robionego ze skrawków, ale zaraz dodajesz, że aby zrobić album potrzedbujesz gotowej bazy, gotowej kolekcji papierów (obie notabene nie są zbyt tanie) i jeszcze papru innych rzeczy to gdzie są te skrawki?
  Gdzie jest kreatywność? Gdzie jest własna osobowość twórcy tej pracy? Gotowa baza i papiery narzucają nam jakieś rozwiązania. Owszem, każdy wykorzysta je w trochę inny sposób, ale zawsze jest to ograniczone. Kiedy patrzę na swoje piersze prace to do ich zrobienia potrzebowałąm bloku techicznego , kopert, papier do pakowania prezentów, jakikolwiek kolorowy paier, klej i nożyczki. Z przydasiów miałam kolorowe wstążki, kupkę guzików i kolorowe "pisadła". Skarbnicą wiedzy było to forum - Scrapbooking - łączy nas pasja (http://scrappassion.pl/index.php?sid=cf21160f41d4f384495ed0b4c59007d0). I dalej z niego korzystam. Teraz po ładnych kilku latach mam w swoich zasobach tonę różnych "przydasi", papieru scrapbookingowego, i wiele innych "fachowych" i niezbędnych rzeczy, które i tak nie są aż tak bardzo potrzebne. I kiedy tylko mogę staram sie używać tych wszystkich "niezbędnych" rzeczy, jak naj mniej, zwłasza w albumach robionych dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj.
   Odnoszę wrażenie, że niezbyt uważnie przeczytałaś tekst :) Nigdzie nie napisałam, że gotowa baza i kolekcja papierów są niezbędne, aby zrobić album. Napisałam, że zrobienie albumu na gotowej bazie będzie łatwiejsze, a papiery ze sklepu papierniczego prawdopodobnie nie będą tak ładne, jak te dedykowane technice scrapbookingu. Każdy wybierze to, co uzna za stosowne i na co będzie go stać.
   A skrawki są w punkcie 6 spisu ;) I na pewno nie namawiam tutaj nikogo do kupowania tony przydasi, wręcz przeciwnie.
   Zresztą, jak widać po wcześniejszych komentarzach, różni ludzie będą w takim artykule szukać różnych informacji. Jedna osoba będzie chciała przeczytać, że album można zrobić z torebek papierowych, a druga osoba będzie tu poszukiwać listy sklepów kraftowych. Wszystkim nie dogodzę, a artykuł napisałam na podstawie własnych doświadczeń, umieszczając tu informacje, których sama szukałam na początku scrapowania.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Pozwolę sobie sie absolutnie nie zgodzić - zaczynając przygodę ze scrapbookingiem takiego poradnika nawet nie szukałam - a może i prawie dwa lata temu w ogóle bym nie znalazła... ale prawda jest taka, że tak zaczynałam - od kupienia bazy, papierów, taśmy dwustronnej (ale nie wąskiej tylko takiej 38 mm - zdecydowanie szerszą najlepiej przykleja się papiery), wywołałam zdjęcia z komunii Chrześniaka i zrobiłam mu album 30x30 cm, którym zachwycała się cała rodzina;)) następny był album dla mojej Przyjaciółki, do którego sama robiłam bazę korzystając z tutoriali na youtubie i tak to się zaczęło... nie zgodzę się, że taki poradnik kogokolwiek może zniechęcić... podobnie jak trudno zgodzić mi się z tym, że do rozpoczęcia wystarczy zwykły papier klej i nożyczki - jednak odrobinę więcej należy mieć by zrobić coś naprawdę ładnego;))

   Moja prawdziwa przygoda ze scrapbookingiem zaczęła się pół roku później gdy nabyłam Big Shota - i to poszalałam bo kupiłam plusa, ale wiecie co? - naprawdę warto było!:) to nie jest wbrew pozorom tanie hobby, zwłaszcza jak się nie sprzedaje swoich prac, ale na pewno fantastyczne. Można zaczynać nie korzystając z tych wszystkich narzędzi i udogodnień - fakt:) wówczas można zamknąć się w całkiem przyzwoitej kwocie. Ale dużo też zależy od efektu, jaki chce się uzyskać.
   Aktualnie pracuję nad album dla bliskiej mi osoby, który będzie "wypasiony" i na papier bazowy, ozdobny, tekturki i taśmę wydałam już ponad 400 złotych... różnie to bywa...

   Innymi słowy - baaaardzo fajny, ciekawy poradnik, czekam na drugą część;))
   Ja zabieram się od kilku miesięcy do zrobienia wpisu na temat moich ukochanych sklepów scrapowych - co i gdzie najlepiej kupować;) muszę to trochę posegregować, zastanowić się i po mału to opisać:) - w wolnej chwili zapraszam z resztą również do siebie (magdziorkowyhandmade.blogspot.com)

   Usuń
  3. Magdo, bardzo dziękuję za Twój wpis :) Jest kwintesencją tego, co chciałam przekazać w swoim poście :)
   Oczywiście chętnie Cię odwiedzę i mam nadzieję, że wypasiony album też będę miała okazję tam obejrzeć ;)
   Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 7. Bardzo przydatne informacje tu się pojawiły, zwlaszcza dla osób chcących wkroczyć w świat ręcznie robionych albumów, kartek i innych tego typu wspaniałości :) Pamiętam moje początki wieeeele lat temu: zaczynałam od kartek metodą quillingu, więc potrzebne były najbardziej paski, które sama wycinałam gilotyną! ;) Gotowe wzory przyklejalm na kolorowy zwykły papier. Stopniowo zaczęłam sięgać po gotowe paski i papiery scrapbookingowe, by mieć ładne tło. Powoli też zaczęłam zaopatrywać się w papierowe scrapki, perełki itp. Z czasem i to mi nie wystarczało, i zaczęłam sięgać po gotowe papierowe kwiaty i tekturki, w których jestem do dziś totalnie zauroczona :) Co chcę przez to powiedzieć? Gdy chce się coś tworzyć, można używać to, co ma się pod ręką. Z czasem to nie wystarcza, chcemy wznieść się na wyższe poziomy twórczości, i sięgamy po nowe-czy to techniki, czy materiały-ładniejsze, ciekawsze, z nadzieją, że przyniosą zadowalające nas efekty. Albumu dotąd nie robiłam, bo nie miałam i odwagi, i potrzeby. Ale powoli zbieram się w sobie, i chcę spróbować zrobić :) Mam już kupioną bazę, a pomysł już kiełkuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ja też zaczynałam od quillingu! Choć poszłam na łatwiznę i zamówiłam zestaw: igła, szablon i paski :P Szybko jednak odkryłam, że bardziej pociągają mnie inne techniki :)
   I tak to właśnie działa, zaczyna się od prostych prac i materiałów "pod ręka" a później sięga po inne. Ale czasem nie warto aż tak "oszczędzać" i lepiej sięgnąć po bardziej profesjonalne materiały. Efektowny wygląd pierwszej pracy na pewno bardziej zachęci do dalszych eksperymentów :)
   Z niecierpliwością czekam na Twój album!

   Usuń
 8. Mamy nadzieję, że ten tekst przyczyni się do powstawania większej ilości scrapowych albumów, zawsze nam ich mało w blogosferze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też liczę, że tak będzie. Zwłaszcza, że mamy okres powakacyjny, a przed nami długie jesienne wieczory ;)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :) Pozdrawiam!

   Usuń

Cieszę się, że tu jesteś :)
Zostaw dla mnie komentarz - chętnie z Tobą podyskutuję.