Oświetlenie w fotografii - Poradnik fotograficzny dla rękodzielnika, cz. I - Weekendowa inspiracja #34

    


Cześć!

Od dawna już prosicie mnie o porady w zakresie fotografowania prac rękodzielniczych. Wychodząc naprzeciw Waszym prośbom, niniejszym otwieram cykl wpisów związanych właśnie z tym zagadnieniem.

Fotografowanie to nieustająca nauka

Nie uważam, abym była ogromnym ekspertem od fotografii. Wciąż się uczę i poszerzam swoją wiedzę z tego zakresu. Natomiast mam świadomość tego, jak bardzo duży postęp zrobiłam od początków mojej fotograficznej przygody do dnia dzisiejszego.
I wydaje mi się, że dla początkujących osób moje doświadczenia mogą być cenne. Po prostu podzielę się tym, co już sama wiem, a co może być przydatne dla osób, które chciałyby robić lepsze zdjęcia swoich prac. Podzielę się wiedzą zdobytą na przestrzeni kilku lat, dzięki której robię zdjęcia, które wielu z Was tak bardzo się podobają.

Podstawowa zasada w dążeniu do robienia coraz lepszych zdjęć: trenuj, trenuj, trenuj. Po prostu rób zdjęcia, obserwuj efekty swojej pracy, wyciągaj wnioski i ucz się.

Aby nie być gołosłowną, poniżej dwa zdjęcia moich prac - pierwsze z czerwca 2014 roku, drugie z czerwca 2022 roku:



Porównując swoje własne prace mogę zobaczyć postęp, jakiego dokonałam na przestrzeni lat. Nie tylko w zakresie samego fotografowania 😄

A teraz - do dzieła!

1. Światło, światło... światło

Aby zdjęcie wyglądało estetycznie, musi być przede wszystkim odpowiednio jasne. Oznacza to, że obiekt fotografowany musi być dobrze oświetlony w trakcie wykonywania zdjęcia. Najprościej jest skorzystać ze światła dziennego. Co prawda nie zawsze jest ono idealne, ale jest łatwo dostępne (jeśli dzień nie jest pochmurny).
Ważne jest, aby ustawić się z fotografowaną pracą blisko okna i umieścić ją w ten sposób, aby zniwelować cienie rzucane przez pracę na tło. Musisz poeksperymentować z ustawieniem - nie całkiem na wprost okna, może nieco pod kątem - próbuj! Po kilku(nastu) próbach znajdziesz optymalne miejsce i ustawienie. Ja już mam kilka takich miejsc w domu, gdzie zdjęcia zawsze wychodzą dobrze. Wiem gdzie i jak ustawić pracę, aby była dobrze oświetlona. Już nie szukam odpowiedniego miejsca, bo po prostu mam swoje pewniaki. Ty też ich poszukaj 😊


A co, gdy dzień jest pochmurny? Ustaw się bliżej okna! Jak najbliżej. Jeśli masz szeroki parapet, to skorzystaj z niego. Jeśli nie, to dostaw stolik, taboret. A może masz przy oknie komodę? Generalnie: im ciemniejszy dzień, tym bliżej okna podchodzimy.
No dobrze, a co, jeśli nie mamy możliwości zrobić zdjęcia w dzień? W okresie zimowym jest to częsty problem, zwłaszcza dla osób pracujących etatowo. Przed wyjściem do pracy ciemno, po powrocie do domu też... Zostają weekendy, ale niekiedy jest potrzeba, aby zrobić zdjęcie w czasie tygodnia roboczego. Na to też jest sposób. Nawet niejeden. Ale opiszę je w kolejnych punktach.

2. Doświetlanie lampami

Możesz spróbować doświetlania pracy przy użyciu lamp. I wcale nie mówię tutaj o profesjonalnych lampach fotograficznych. Mogą to być zwykłe lampki biurkowe, ale jest jeden warunek: muszą mieć wkręcone takie same żarówki (czyli o takiej samej mocy i barwie światła). Najlepsze będą takie z barwą światła dziennego (czyli około 6000 K). Dzięki temu uzyskasz zdjęcie z najbardziej naturalnym balansem bieli. Doskonale widać to na zdjęciu poniżej:


Źródło zdjęcia

Dla zobrazowania tego punktu pokażę Ci zdjęcie dobrze i źle doświetlone (oba mojego autorstwa, ale to źle oświetlone było fotografowane wieczorem "na szybko" i nie jest idealne). W kartce z papierem "alkoholowym" balans bieli jest nieco zaburzony i odcienie są pożółkłe. Poza tym kartka rzuca niezbyt estetyczne cienie na tło. Ciebie widać też na samej pracy - od liści i kwiatów.



Rada na koniec: Czego unikać?
Robienia zdjęć z lampą wbudowaną w aparat/telefon. Taka lampa powoduje powstawanie nieładnych odbłysków i prześwietleń, przez co zdjęcie nie wygląda dobrze.

3. Namiot bezcieniowy

Kolejnym sposobem na odpowiednie doświetlenie fotografowanej pracy jest namiot bezcieniowy. Jest to taki nieduży namiot z białego płótna, którego używa się wraz z zestawem lamp. Pozwala on uzyskać równomiernie rozproszone światło. Dzięki temu cienie na zdjęciu są wyeliminowane niemal do zera.
Najprostsze zestawy namiotów bezcieniowych wraz z lampami można kupić już za około 150 zł. W zestawie zwykle są też tła. W takich zestawach zazwyczaj jest namiot bezcieniowy w formie sześcianu o boku 30 cm. Zatem: do kartek (i innych małych obiektów) będzie doskonały, ale większe prace po prostu się do niego nie zmieszczą. Są też namioty o większych rozmiarach, nawet do 150 cm, ale są też odpowiednio droższe. Taki namiot o boku 150 cm kosztuje około 300 zł, zatem jest to już spory wydatek.

Oczywiście możesz próbować samodzielnego wykonania namiotu bezcieniowego, ale zwróć wtedy uwagę, by koszt takiego namiotu (+ zakup dwóch lampek z jednakowymi żarówkami - punkt 2) nie przewyższył kosztu zakupu gotowego zestawu. Samoróbka ma jednak tę zaletę, że można dopasować jego rozmiar do własnych potrzeb fotograficznych.
Wiele poradników dotyczących samodzielnego przygotowania namiotu bezcieniowego znajdziesz oczywiście w internecie.
Warto z nich skorzystać, jeśli zdecydujesz się na taką opcję.

4. Blenda fotograficzna

Jest to ekran odblaskowy. Bardzo przydaje się podczas fotografowania przy świetle dziennym. Dzięki niemu doświetlisz scenę i spłaszczysz cienie. Za pomocą blendy możesz także modulować temperaturę barw. Korzystając ze złotej blendy otrzymasz ciepłe kolory. Analogicznie - korzystając ze srebrnej blendy ochłodzisz tony.
 
 
Bardzo jestem ciekawa, czy taki poradnik przypadnie Ci do gustu, czy będzie dla Ciebie przydatny i wartościowy.
Koniecznie napisz mi w komentarzu, co sądzisz o takim poradniku.
A może jest jakieś fotograficzne zagadnienie, o które chcesz mnie zapytać? Śmiało! Jeśli tylko będę znała odpowiedź - na pewno odpowiem
😊
 
 
UWAGA!
3.06.2023. w Katowicach, podczas I Zakręconego Scrapu poprowadzę warsztaty fotograficzne dla rękodzielników. Jeżeli chcesz się spotkać ze mną na żywo i poćwiczyć fotografowanie swoich prac, to serdecznie Cię zapraszam do udziału w tym wydarzeniu 💗
Zapisy tutaj: https://www.tworczozakreceni.pl/zapisy
Zajęcia prowadzę od 13 i od 17.


------------------------------

Serdecznie pozdrawiam 💗

 https://www.instagram.com/pracownia.esme/https://esmescrap.blogspot.com/2019/11/proste-kartki-bozonarodzeniowe.html

Komentarze